Käisime “Oskajal” Olustveres, kirjutas Johan

Eelkutseoskuste võistlus „Oskaja“ on suunatud kogu maakonna 9. klassidele, kes selgitavad omavahel välja parima igapäevaste oskustega võistkonna. Võistlus on Eestisse jõudnud Soomest, kus see kannab nimetust „Taitaja“ ja on juba pika traditsiooniga. Võistlus on kutseharidust ja kutseoskusi propageeriv, näidates, et ka midagi lihtsat hästi osates võib edu saavutada.

Eelvoorudes pidi iga võistkond läbima 8 ülesannet, mis olid saali paigutatud ringi põhimõttel. Võistkonnad alustavad erinevatest ülesannetest, liikudes järjest ringi peal edasi. Iga ülesande juures on 2-3 kohtunikku, kes jälgivad ülesande täitmist, võtavad aega ja annavad tulemused edasi peakohtunikule. Iga ülesande jaoks on võistkondadel maksimaalselt 5 minutit, kuid aeg läheb kinni siis, kui kohtunik hindab ülesande tehtuks. Võistluse tulemusi loetakse ainult ajas – parim on võistkond, kes saab 8 ülesande peale kokku kõige kiirema aja. Kui võistkonnal jääb 5 minuti jooksul ülesanne lahendamata, läheb tulemusena kirja 6 minutit. Võistlus toimus sellel aastal teist korda.

Ma jutustan meie tiimi osalemisest selles võistluses. Mina – Johan, Eve ja Virjo olime Lahmuse I võistkond. Võistlust alustasime lauast nr 5: see oli väga jama klotside kokkupanek, mis meil ei läinud just hästi, kuna ei jõudnud valmis etteantud ajaga. Nii saimegi 6 min lubatud 5-e minuti asemel kui laua kontroll viis ära meie ajalipiku. Siis saime edasi liikuda lauda nr 6, kus oli vaja voolida suhkrumassist 3 roosi. Algul pidin etteantud massi jagama kolmeks ühtlaseks osaks ja andma igale tiimi liikmele võrdse osa. Edasi tuli teha 5 palli ja vajutada need laiaks ning kokku panna roos. Sellega jõudsime napilt aega.
7. laud: seal tuli panna mingi elektrijama kokku nii, et see hakkaks põlema. Ka see osutus meie jaoks raskeks. Lauas nr 8 tuli meil õmmelda kolm nööpi lina külge nii, et need lahti ei tuleks. Sellega jõudsime õnneks aja sisse. Laud nr 1: tuli kokku panna vana hakklihamasin. Saime kiiresti hakkama. Laud nr 2: tuli otsida kastist kaks õiget juhet, ühendada projektor ning otsida sülearvutist „Oskaja“ fail ning see ette kuvada – jõudsime! Laud nr 3: oli vaja tunda seemneid – õiged sildid panna vastavate kausikeste juurde – saime hakkama. Laud nr 4: pidime panema kokku Eestimaa kaardi maakondadest – ei jõudnud.

Võistlus toimus kahel päeval. Osa võttis 53 kooli. Lõpptulemusena meie kahjuks 20-ne sekka ei jõudnud. Finaal toimub 8. aprillil Viljandi Haridusmessil.

Kommenteerimine on suletud.