Skip to content

Värviteraapia

Kromoteraapial ehk värviteraapial on sajandite pikkused traditsioonid.

Käesolevaks ajaks on välja selgitatud, et monokroomne valgus mõjutab organismi elulisi parameetreid - vererõhku, pulssi, hingamist. Nii näiteks tõstavad nimetatud näitajaid punased, kollased ja oranžid toonid, alandavad aga rohelised, lillad ja sinised toonid.

Värvide mõju

Kõige põhjalikumalt on uuritud pikalainelise punase ja lühilainelise sinise kiirguse mõju meie keha reaktsioonidele. Katsete tulemused näitavad muuhulgas ka seda, et meie organism reageerib tugevale värviärritusele vastureaktsiooniga.

Üheks eksperimentaalselt tõestatud seaduspärasuseks on inimese temperatuuritaju sõltuvus ümbritsevast värvist. Nii võib külmas (sinises-rohelises) ruumis sama temperatuuri tunnetada 3-4 kraadi võrra madalamana kui soojas (punases-oranzis) ruumis.

Punane

Punane on kõige silmatorkavam ja tähelepanunõudvam kõigist värvidest.

Punane on psühholoogiliselt ärritav-erutav, olenevalt inimesest ja olukorrast see kas aktiviseerib, annab jõudu, muudab elurõõmsamaks ja soodustab suhtlemist või tekitab rahutust ja närvilisust. Punast soovitatakse vältida pingelistel perioodidel.

Punase mõju all hinnatakse aega üle ja kaal tundub raskem. Oranžpunast tunnetatakse kõige erootilisema värvina, see raskendab keskendumist ja soodustab uitmõtete tekkimist. Tõsisema ja mõtisklevama õhustiku loob külmatooniline punane. Rahuliku ja sümpaatsena tunnetatakse summutatud tumepunast, mis pakub ideaalse võimaluse piduliku ja väärika atmosfääri loomiseks.

Punases valguses tõuseb vererõhk, pulss kiireneb, hingamine ja silmapilgutuste arv minutis sagenevad. Tänu punase ja infrapunase valguse neeldumisele hemoglobiinis tõuseb kehatemperatuur ja tekib soojustunne. Kasvab veresuhkru sisaldus ja hormonaalne tegevus aktiviseerub. Kasvab ka neerupealiste poolt toodetava adrenaliini hulk, millega kaasneb veresoonte ahenemine ja vereringe elavnemine. Aktiviseerub ajukoore nägemiskeskus (punase valguse tajumiseks on vaja min. 0,02 sekundit) ja tõuseb silmade siserõhk, mis võib mõnikord põhjustada peavalu. Sageli väheneb taluvus valu suhtes. Mõne aja pärast ilmneb vastureaktsioon.

Kollane

Kollane on värviringi kõige heledam, väljapoolekiirgavam ja säravam värv.

Võrreldes punaste toonide mitmekesisuse ja paljususega on kollaste toonide hulk äärmiselt piiratud. Lisaks on kollane väga tundlik oma naabervärvide mõju suhtes. Juba väike sinine lisand muudab ta rohekaks, punane lisand oranžiks.

Eksperimentide põhjal ei mõjuta kollane valguskiirgus oluliselt vererõhku, küll aga mõjub virgutavalt liigutuste aktiivsusele. Emotsionaalsel tasandil on kollane hea värv meeleolu tõstmiseks ja depressiooni võitmiseks. Tal on omadus äratada tähelepanu ja tõsta inimese valmisolekut suhtlemiseks ning uue informatsiooni vastuvõtmiseks. Kollasest soovitatakse hoiduda siis, kui ollakse üleärritatud seisundis või esineb südamepekslemist. Negatiivset mõju on täheldatud ka palaviku ja põletuste puhul.

Sinine

Sinine on kõige usaldusväärsem ja armastatum värv. Taevas ja meri, on meie ettekujutuses alati sinised (kuigi see tegelikkuses alati nii pole). Eemaltvaatajale on meie planeet valdavalt sinine. Sinist armastatakse, sest sellest kiirgab puhtust ja rahu.

Monokromaatilises sinises valguses vererõhk langeb, pulss aeglustub, ihu muutub jahedamaks, lihasreaktsioonid aeglustuvad, paraneb aga liigutuste täpsus ja peenmotoorika. Silmapilgutuste arv minutis on tavalisest harvem. Kasvab toodetava kortisooni hulk, adrenaliini hulk väheneb. Ajukoore nägemiskeskus on passiivsem, sinise valguse tajumiseks kulub 0,06 sekundit, s.o. 3 korda rohkem kui punase puhul. Paraneb kehakudede hapnikuga varustamine, hormoonide tegevus aeglustub. Kuigi mõju pöördub hiljem vastupidiseks, tõuseb vererõhk väga pehmelt. Sinises kiirguses väheneb leukotsüütide arv, millele järgneb - tihti alles 10 tunni pärast - nende tõus üle normi.

Uuringud on näidanud, et sinise tonaalsusega ruumis tunnevad inimesed ennast hästi - meeled rahunevad, närvid lõõgastuvad ja kasvab keskendumisvõime. Sinise ümbrus aitab kergemini hingeliste muredega toime tulla. Üliärritunud seisundi korral mõjub sinine väga rahustavalt ja pidurdavalt. Sinist ümbrust peetakse soodsaks temperatuuritõusuga kulgevate põletikuliste haiguste võitmiseks.

Roheline

Roheline on kõigist värvidest kõige looduslikum ja staatilisem.

Roheline mõjub rahulikult ja neutraalselt, ta rahustab, kuid mitte nii tugevalt, kui sinine.

Psühholoogilises mõttes põhjustab roheline puhtuse, värskuse ja uuenemistunde. Roheline laiendab kapillaare ja tekitab kehas soojatunde, leevendab ärritust, kuid pikaaegsel kasutamisel mõjub väsitavalt. Roheline värv virgutab aju ning ehitab üles lihaseid ja kudesid. Roheline lõdvendab ja samas korraldab ning reguleerib tundeelu ja tugevdab väsimusest, haigustest või negatiivsetest tunnetest väsitatud keha. Roheline ümbrus, mõjub tervendavalt ja rahustavalt südamele, sest tasakaalustab vererõhku. Haigetele mõjub usku ja lootust süvendavalt ja hirmu vähendavalt. Roheline värv soosib keskendumist ja mõtisklemist.